- 1ŠERM je boj dvou stejně vyzbrojených soupeřůV současném sportovním šermu se šermuje fleretem, kordem a šavlí na bojovém prostoru - planši - o rozměrech 1,5 - 2 m šířky a 14 m délky.
- 2ŠERM je moderní bojový sportStalo se tak díky elektrické signalizaci zásahů. V předkolech se šermuje na 5 zásahů, šermíři jsou rozděleni do 6-7 členných skupin, kde šermuje každý s každým. Časový limit jsou 3 min. na jeden zápas. Od druhého kola až do finále se šermuje přímým vylučovacím způsobem (stejně jako např. v tenise) na 15 zásahů s časovým limitem 9 min. rozdělených do 3 částí po 3 min. s přestávkami po 1 min.
- 3ŠERM rozvíjí bleskurychlou reakci a rychlostDále také rozvíjí bojovnost a soutěživost, sebeovládání a koordinaci. V České republice se soutěží v 5 věkových kategoriích: mladší žáci a mladší žačky do 13 let, žáci a žačky do 15 let, kadeti a kadetky do 17 let, junioři a juniorky do 20 let, senioři a seniorky bez omezení.
- 4ŠERM procvičuje svaly i myslŠermovat lze od dětského věku do stáří. Popularita šermu u nás není vysoká, ale samotným aktérům přináší šerm velké potěšení.
- 5ŠERM je tradiční olympijský sportNechyběl na programu ani jedněch novodobých olympijských her. Je rozšířený ve 114 zemích všech kontinentů. Každoročně se koná Mistrovství ČR ve všech zbraních a věkových kategoriích. Na mezinárodní úrovni probíhají světové poháry, mistrovství Evropy a mistrovství světa.
Šermířská planš
- Konečné čáry (body 1 a 7)Jejich překročení oběma nohama je trestáno zásahem .
- Poslední 2 m (body 2 a 6)Upozornění pro šermíře, že se blíží ke konečné čáře.
- Střehové čáry (body 3 a 5)Zde šermíři nastupují na začátku boje a po každém platném zásahu.
- Střed planše (bod 4)
- Délka a šířka planšeCelková délka planše 14 m + na každém konci ústupový prostor v délce 1,5 m. Šířka v rozmezí 1,5 m až 2 m.
- Materiál planšePlanš je vyrobena z vodivého materiálu a je uzemněna, aby nebyly registrovány zásahy do planše.
Šerm kordem
- Kord je původně soubojová zbraň, která vznikla v 16. století z rapíru.
- Současný sportovní kord má čepel trojúhelníkového průřezu, ochranný koš a 2 druhy rukojetí: francouzskou, kterou používá cca 15% šermířů, a ortopedickou (belgickou), kterou šermuje zbylých 85% šermířů.
- Čepel kordu je dlouhá 90 cm, celý kord 110 cm. Váha kordu je maximálně 770 g. Kord je zbraň výhradně bodná.
- V boji platí povrch celého soupeřova těla (včetně hlavy).
- V kordu je zásah registrován pomocí neomylného elektrického registračního přístroje, který je seřízen na rozmezí 1/20 sekundy. Bodne-li jeden šermíř druhého později než je tento krátký časový okamžik, jeho zásah již přístroj nezaznamená. Naopak, zasáhnou-li oba v tomto časovém úseku, přístroj zaznamená zásahy u obou šermířů.
- Signalizace aparátu: na čí straně se rozsvítí světlo, ten dal zásah. Světla mají různou barvu (zelenou a červenou) pouze pro lepší rozlišení.
- Šermuje se na bojovém prostoru - planši - o rozměrech 1,5 - 2 m šířky a 14 m délky. Překročení koncové čáry se trestá zásahem.
- V 1. kole se šermuje na 5 zásahů, šermíři jsou rozděleni do 6-7 členných skupin, kde šermuje každý s každým. Časový limit jsou 4 min. na jeden zápas. Od druhého kola až do finále se šermuje přímým vylučovacím způsobem (stejně jako např. v tenise) na 15 zásahů s časovým limitem 9 min. rozdělených do 3 částí po 3 min. s přestávkami po 1 min.
- Zápas řídí 1 rozhodčí, který až na výjimky nemůže zápas ovlivnit. Pro případné tresty za porušení pravidel používá rozhodčí 3 druhy karet: žlutou (první výstraha), červenou (trestný zásah) a černou (vyloučení ze soutěže).
Složení kordu
- čepel
- číška
- aret
- ručka
- můstek
Jak sestavit kord - videonávod